تبلیغات
بروجــرد ســرزمین فــرزانگان

.
.
نویسنده و مدیر وبلاگ
مراکز دولتی بروجرد
http://8pic.ir/images/yycdpfuo2gm8tosl2usv.jpg

ارتباط بین ایران و کشورهای اروپایی از سالهای قبل از حکومت قاجار وجود داشته است، اما از اواسط دوره قاجار این ارتباطات افزایش چشمگیری یافت. با گسترش رفت و آمد بین ایران و فرنگ و تحصیل عده‌ای از ایرانیان در کشورهای مختلف اروپایی، زمینه جهت تأثیر‌پذیری در بسیاری از مسائل از اروپا فراهم شد. از جمله می‌توان به جنبه‌های مختلف معماری، هنری، علمی، و آموزشی اشاره کرد. از این زمان به بعد ساختن مدارسی به سبک معماری غربی و شیوه‌های آموزشی و تدریس علوم جدید در بسیاری از مدارس ایران رواج یافت. این روند در دوره پهلوی و به علت تغییر و تحولات در گرایش بیشتر به غرب و نیاز به تدریس علوم جدید در ایران تشدید شد به طوری که مدارس زیادی به شیوه غربی در ایران شکل گرفت.

از جمله بناهایی که در اوایل دوره پهلوی و با تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبک و سیاق اروپایی در شهر بروجرد ساخته‌شده، بنایی است معروف به دبیرستان پهلوی (امام خمینی فعلی) که با وسعتی در حدود 14000 متر مربع ساخته شده و به عنوان نمونه‌ای شاخص از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.

این بنا شامل یک ساختمان دو طبقه به عنوان فضای آموزشی و کلاسهای درس، سالن اجتماعات (آمفی تئاتر) و حیاط وسیع می‌باشد.

ساختمان کلاسهای آموزشی در دو طبقه و به صورت یک بنای مستطیل شکل می‌باشد که در سمت جنوب و در پشت کلاسهای درس آن یک ایوان با 12 ستون آجری قرار دارد و در دو طرف، ایوان پیشرفته دیگری به صورت نیم دایره و با ستونهای آجری ساخته شده است.

ورودی اصلی بنا در سمت غربی قرار‌ گرفته است. ساختمان در سمت شمال شرقی و شمال غربی دارای ورودی و خروجی‌های دیگری نیز می‌باشد.

داخل ساختمان شامل یک راهروی اصلی است که ورودی کلاسها به این راهرو باز می‌شود و درجهت شمال کلاسها احداث گردیده است.

سقف بنا در طبقه اول با تیرهای چوبی و در طبقه دوم به صورت شیروانی و فلزی می‌باشد که زیر قسمت شیروانی را به صورت سقف کاذب با استفاده از چوب، کلاف کشی و ساخته‌اند.

سالن اجتماعات در سمت شمال غربی ساختمان کلاسها و چسبیده به آن احداث شده است. این فضا شامل یک ایوان ورودی تزئینی در سمت غرب و فضایی شیب‌دار جهت مشایعت نمایش و سن می‌باشد.

دبیرستان پهلوی بروجرد عمارت زیبائی است که در شهر بروجرد به مهندسی موسیو سیرو فرانسوی نقشه آن طرح و در سال 1315 آغاز و در سال 1317 افتتاح گردید، این بنای تاریخی در شرق خیابان حافظ جنوبی نرسیده به میدان توحید واقع شده و این اثر به شماره ۲۰۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


دبیرستان پهلوی بروجرد سال 1342 خورشیدی:
http://8pic.ir/images/kcmxpdbekjfrzronkpxd.jpg
از راست : روانشاد فتحلی پور پرویز - ؟ - روانشاد علی جلائی - روانشاد ابولقاسم میر آقایی - روانشاد مهدی پاکاریان - روانشاد مهدی اسودی - روانشاد مهدی فرشیدطبقه بندی: بروجرد،
برچسب ها: دبیرستان پهلوی، تاریخ بروجرد،
[ یکشنبه 1391/05/29 ] [ 00:37 ] [ محمد امین جلیلی ]
.: Weblog Themes By Mohammad Amin Jalili :.

درباره وبلاگ

ایمیل وبلاگ:

Boroujerdiha@Gmail.Com

---------------------------------

آروزی من این است، هر بروجردی که به اینترنت وصل می شود اولین سایتی را که می بیند بروجرد سرزمین فرزانگان باشد.

---------------------------------

هر گونه کپی برداری از مطالب و عکس های این وبلاگ اعم از باز نویسی، خلاصه نویسی، نقل مطلب، برداشت به صورت دست نویس، کپی، تکثیر و یا هرگونه چاپ سنتی و دیجیتالی، استفاده به صورت کتاب الکترونیک، لوح فشرده، قراردادن مطالب بر روی اینترنت و وب سایت ها و هر گونه شبکه ی کامپیوتری دیگر و به طور کل هر گونه استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت منافع معنوی و مادی خود، بدون اجازه ی نگار نده ممنوع بوده و بر اساس بند (5) ماده ی 23 قانون حمایت از مولفان و مصنفان و قوانین مربوط به جرایم رایانه ای کشور قابل پیگیری در محاکم قضایی می باشد.

تمام وبلاگ های لینک شده در ستون پیوند ها اجازه ی کپی برداری مطالب با درج منبع را دارند.

---------------------------------

لازم به ذکر می باشد که اینجانب (محمد امین جلیلی) به علت ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن هیچ گاه در فیس بوک عضو نبوده و وبلاگ اینجانب ( بروجرد سرزمین فرزانگان با آدرس Boroujerdiha.Mihanblog.Com ) هیچ صفحه ای در فیس بوک ندارد.

---------------------------------
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : 2 نفر
بازدیدهای دیروز : 3 نفر
كل بازدیدها : 9 نفر
بازدید این ماه : 6 نفر
بازدید ماه قبل : 8 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User