تبلیغات
بروجــرد ســرزمین فــرزانگان

.
.
نویسنده و مدیر وبلاگ
مراکز دولتی بروجرد
71248939975649195534.jpg (383×502)
اولین کسی که در کشور لقب مخترع الصنایع را گرفت واصف مخترع بروجردی بود که در دربار شاه تفنگ می ساخت و از طرف شاه قاجار به این لقب مفتخر گردید.

میرزا عبدالکریم معروف به واصف بروجردی شغلش تفنگ سازی بود، او مردی دانشمند و تجربه آموخته و متدین بود در قسمت مشروطه خواهی اجتماعاتی فراهم آورد و مورد صدماتی واقع شد نظام السلطنه در ابتدا با ظاهر سازی در احترام به او و سایر مشروطه خواهان می کوشید اما بعد از مدتی و در استبداد صغیر  او را دستگیر و زندانی کرد که ماجرای آن در پایین آورده شده است. وی برای ترک هدف خود که مشروطه باشد چهار ساعت تمام چوب خورد و در یک مخمس (شعری که هر بیت آن پنج مصراع باشد) که هشتاد بند است جریان آن روز را بیان می کند از جمله چوب خوردنش را.

در تهران به حضور مظفرالدین شاه رسید و به لقب ناظم الشعرائی سرافراز  شد و در حضور احمد شاه و وزیر مختار آلمان و مرحوم مستوفی الممالک آتشبازی که خود مخترع آن بوده به نمایش در آورد و لقب مخترع الصنایع گرفت، میرزا حبیب الله مستوفی (عاصی) در قطعه شعری در وصف او موضوع بالا را یادآوری می کند.

در جنگ جهانی اول در حسن آباد تهران دستگیر روس ها شد و در اراک ملحق به اردوی نظام السلطنه و خود را به امیر افخم بختیاری رسانید و او را به جنگ روس ها تشویق کرد از آنجا به دهکده مرزبان رفت و روی خوشی در آن جا ندید سرانجام خانه و اسباب خانه او دچار یغمای استبداد قرار گرفت و خود فراری و در به در در شهر ها و به سختی روزگار می گذرانید.
 رو هم رفته او مردی شجاع، روشنفکر، آزادی خواه، محقق و دیندار بود و در کوی بغچاله رو به روی مدرسه بحرالعلوم خانه ای داشت روانشاد در سال هزار و سیصد و سی و هفت هجری شمسی در گذشته و در گورستان کوی صوفیان به خاک سپرده شد.طبقه بندی: مشاهیر بروجرد، بزرگان تاریخ بروجرد،
برچسب ها: بزرگان تاریخ بروجرد، مشاهیر بروجرد، واصف بروجردی، بروجرد، واصف میرزا عبدالکریم،
[ سه شنبه 1392/04/4 ] [ 00:28 ] [ محمد امین جلیلی ]
.: Weblog Themes By Mohammad Amin Jalili :.

درباره وبلاگ

ایمیل وبلاگ:

Boroujerdiha@Gmail.Com

---------------------------------

آروزی من این است، هر بروجردی که به اینترنت وصل می شود اولین سایتی را که می بیند بروجرد سرزمین فرزانگان باشد.

---------------------------------

هر گونه کپی برداری از مطالب و عکس های این وبلاگ اعم از باز نویسی، خلاصه نویسی، نقل مطلب، برداشت به صورت دست نویس، کپی، تکثیر و یا هرگونه چاپ سنتی و دیجیتالی، استفاده به صورت کتاب الکترونیک، لوح فشرده، قراردادن مطالب بر روی اینترنت و وب سایت ها و هر گونه شبکه ی کامپیوتری دیگر و به طور کل هر گونه استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت منافع معنوی و مادی خود، بدون اجازه ی نگار نده ممنوع بوده و بر اساس بند (5) ماده ی 23 قانون حمایت از مولفان و مصنفان و قوانین مربوط به جرایم رایانه ای کشور قابل پیگیری در محاکم قضایی می باشد.

تمام وبلاگ های لینک شده در ستون پیوند ها اجازه ی کپی برداری مطالب با درج منبع را دارند.

---------------------------------

لازم به ذکر می باشد که اینجانب (محمد امین جلیلی) به علت ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن هیچ گاه در فیس بوک عضو نبوده و وبلاگ اینجانب ( بروجرد سرزمین فرزانگان با آدرس Boroujerdiha.Mihanblog.Com ) هیچ صفحه ای در فیس بوک ندارد.

---------------------------------
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : 2 نفر
بازدیدهای دیروز : 3 نفر
كل بازدیدها : 9 نفر
بازدید این ماه : 6 نفر
بازدید ماه قبل : 8 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User