تبلیغات
بروجــرد ســرزمین فــرزانگان

.
.
نویسنده و مدیر وبلاگ
مراکز دولتی بروجرد
پوشنده نخستین لباس رسمی مفاخر دانشگاه تهران
 استاد و چهره ی ماندگار و پر افتخار دامپزشکی کشور
 دکتر احمد شیمی در گذشت.


http://8pic.ir/images/7vghzb4pgxl7udkg7ave.jpg

http://8pic.ir/images/iujrc6dfr7ikdszdanff.jpg

 

"بازگشت همه بسوی اوست" باری دیگر ایران زمین یکی از مفاخر علمی خود را از دست داد. دامپزشکی ایران به نوعی پدر خود را از دست داد و دامپزشکان ایران در غم از دست دادن این عزیز بزرگوار، این استاد فرزانه فراوان به سوگ نشست.

استاد دکتر احمد شیمی چهره ماندگار و پرافتخار دامپزشکی کشور و استاد بازنشسته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بعدازظهر چهارشنبه ۱۸ تیرماه پس از عمری تلاش و کوشش خستگی‌ناپذیر در راه اعتلای علم و دانش در سن ۹۹ سالگی دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

بر اساس این گزارش پیکر استاد دکتر شیمی روز شنبه ۲۱ تیرماه رأس ساعت ۹ صبح با حضور مسئولین، اساتید، شاگردان و علاقمندان به آن استاد ارجمند، از محل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تشییع و در بهشت زهرای تهران آرام خواهد گرفت.

همچنین مراسم ترحیم آن استاد روز یکشنبه مورخ ۲۲ تیرماه از ساعت 14:30 تا 16 در مسجد نور تهران واقع در میدان فاطمی برگزار می‌شود.

بروجرد سرزمین فرزانگان فقدان این استاد ارزشمند را به جامعه دامپزشکی کشور، دانشگاهیان و فرهیختگان علمی و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض نموده ، از خداوند رحمان برای آن مرحوم غفران واسعه‌ی الهی، و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارد.


مرحوم استاد شیمی در سال ۱۲۹۴ در خانواده‌ای اهل علم در بروجرد متولد شد، جد وی مدرس رشته شیمی در دارالفنون بود؛ وی دوره دبستان را در سال ۱۳۰۸ در شیراز و دوره دبیرستان را در سال ۱۳۱۴ در دبیرستان شرف تهران به پایان رساند. نامبرده از اولین دانشجویان دانشگاه تهران است که در سال ۱۳۱۴ برای تحصیل وارد دانشکده دامپزشکی این دانشگاه شد و در سال ۱۳۱۸ با کسب رتبه اول از دانشکده فارغ التحصیل شده و پس از ارائه پایان‌نامه‌ای درباره گسترش بیماری سورا در شتران ایران در سال 1321 درجه دکتری را اخذ می‌کند.

مرحوم استاد شیمی در سال ۱۳۲۴ به عضویت هیات علمی دانشگاه تهران درآمد پس از ۳۴ سال تدریس، تلاش علمی و دانشگاهی در سال ۱۳۵۹ بازنشسته شد. استاد نیز از سال 1361 تا 1382 به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی (واحد کرج) پرداخت.

استاد شیمی از پیشگامان رشته میکروبیولوژی و بنیانگذار بخش بیماری‌های طیور دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است و در سال ۱۳۸۴ به عنوان چهره ماندگار کشور معرفی شد.

خدمت در دانشگاه تهران، استفاده از بورس تحصیلی و سفر به آمریكا، اخذ مقام دانشیاری و استادیاری، سفرهای علمی به كشورهای مختلف جهان و تحقیق های گسترده و ترجمه و تالیف كتب مرجع در علم دامپزشكی و بسیاری افتخارات دیگر همه و همه بخش‌های مختلف زندگی این  استاد ارجمند را تشكیل می دهد.

از جمله فعالیت های پروفسور شیمی می توان به فعال کردن آزمایشگاه باکتر شناسی و ویروس شناسی و راه اندازی بخش بیماریهای طیور دانشگاه تهران ، ارائه مقالات مختلف و متعدد علمی به سمینارها و کنفرانس های داخلی و خارجی ، تالیف و ترجمه 15 عنوان کتاب در زمینه های ویروس شناسی ، میکروبشناسی ، بیماریهای عفونی ، ایمن شناسی و بیماریهای طیور نام برد که کتاب دامپزشکی به عنوان یکی از آثار مرجع این رشته را در شش جلد به ترجمه درآورده است.

از این شخصیت برجسته علمی در دوشنبه هفتم بهمن ماه 92 طی آیین باشکوهی با حضور فرهاد رهبر رئیس و هیات رئیسه دانشگاه تهران، اساتید پیشکسوت دانشگاه و شاگردان ایشان تجلیل شد و اولین لباس مفاخر دانشگاه تهران بر قامت ایشان پوشیده شد. رونمایی از سردیس احمد شیمی، کاشت نهالی به نام وی در حیاط باغ نگارستان و اهدای لوح و نشان ویژه مفاخر دانشگاه تهران نیز از دیگر برنامه‌های این آیین نکوداشت بود.

دکتر سید سبحان‌علی علوی رئیس سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا نیز در این مراسم لوح یادبودی به رسم سپاس از این استاد فرهیخته به وی اهدا کرد.

 http://8pic.ir/images/93lr3frwg7jctqeyo1jx.jpg

شایان ذکر است پیش از این نیز سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در اسفندماه سال ۱۳۸۸ و در دومین كنگره بین المللی دامپزشكی طیور از مقام علمی و ارزشمند دكتر احمد شیمی بنیانگذار بخش بیماری‌های طیور دانشگاه تهران و چهره ماندگار علم میكروب شناسی كشور تقدیر کرده بود.


http://8pic.ir/images/2df237imsnh4vysqnwdf.gif


 
http://8pic.ir/images/1rufejpoya50qgifecy3.jpg

http://8pic.ir/images/gaowog5v5ythx4vs8tks.jpg
 
http://8pic.ir/images/gltcta8kyk04n1tzo4r6.jpg

http://8pic.ir/images/clgghxsfwjw4x68copkz.jpg

http://8pic.ir/images/d9hgmhrdaptezmojxclh.jpg

http://8pic.ir/images/uxee80vks5wbr8k8q58r.jpg

http://8pic.ir/images/vc9trhp5xtc0p1vk12ys.jpg

http://8pic.ir/images/y88eowpmbnbhdi7e5uda.jpg

http://8pic.ir/images/g5whi3b7876gz0edbo0j.jpg


دکتر شیمی بعد از ظهر دوشنبه در مراسمی که به منظور نکوداشت وی به عنوان یکی از مفاخر دانشگاه تهران در باغ نگارستان ترتیب یافته بود اظهار داشت: برای همیشه خودم را مدیون دانشجویانم می دانم. 50 سال از عمر خود را در دانشگاه بودم که 35 سال آن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و بقیه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج گذشت.

وی خطاب به شاگردانش افزود: بهترین دوران زندگی من با شما سپری شد و شما بودید که شخصیت مرا شکل دادید چرا که بخشی از شخصیت انسان ارثی و ژنتیکی است بخش مهمی از آن جنبه اکتسابی دارد.

استاد بازنشسته دانشگاه تهران افزود: کنجکاوی و سوالات شما مرا وادار کرد تا همیشه دانشجو باشم و این دانشجویی را تا آخر عمر خواهم داشت.

وی از تلاش رییس دانشگاه تهران و رییس دانشکده دامپزشکی این دانشگاه برای ترتیب دادن این مراسم نکوداشت تشکر کرد و گفت: متاسفم که نمی توانم این همه محبت را با یک کلمه متشکرم جبران کنم.

شیمی در حالی که شاگردان خود را به اسم صدا می کرد و کارهای مشترکشان را یادآور می شد گفت: مگر تدریس و تحقیق جزو وظایف من نبوده و آیا من به تنهایی این کارها را انجام داده ام در حالی که می دانم اگر شما نبودید من نمی توانستم موفق باشم.

این چهره علمی ماندگار کشور خطاب به شاگردانش اظهار داشت: من در این سال ها به جز شما سرمایه دیگری نداشتم و همه فعالیت ها اعم از نوشتن مقاله، کتاب و کارهای تحقیقی را با کمک شما به سرانجام رساندم.

همچنین فریده شیمی دختر استاد نیز در سخنانی کوتاه خطاب به پدرش گفت: وقتی بچه بودیم نام فامیلی ( شیمی) باعث دردسر ما بود زیرا از جانب بچه های دیگر مورد تمسخر قرار می گرفتیم، اما امروز خوشحالم که شیمی هستم و دختر شما.دومین كنگره بین المللی دامپزشكی طیور اسفند ماه 1388:


http://8pic.ir/images/txsz1du61af7fvt76ins.jpg

http://8pic.ir/images/6rrcmnywuwihibe9wpvh.jpg

http://8pic.ir/images/bpxjxamw1xp5ifw57l1x.jpg

http://8pic.ir/images/fvavj0tef79o5hnmw3sx.jpg

http://8pic.ir/images/euyuglbfubfud7qb003s.jpg

http://8pic.ir/images/ju22xcl1awzlfz6do95z.jpg

http://8pic.ir/images/wgvklt7vke3b6poie5ou.jpg

http://8pic.ir/images/hhys6zxrqjkjt2mfixa5.jpg

http://8pic.ir/images/1jdrflewe1s75n5g98ma.jpg

http://8pic.ir/images/uqjldmxxwxsa900eq489.jpg

http://8pic.ir/images/hd7z9zr1g5a7g4p1vv8m.jpg

http://8pic.ir/images/lbr6ntugdmxekeyur81h.jpg

http://8pic.ir/images/1ogul52swu4bp3dgsimy.jpghttp://8pic.ir/images/m2jqb33d8xqy768o1igi.jpg

http://8pic.ir/images/dzjnettericdi19sqf60.jpghttp://8pic.ir/images/5ofiievts8lsxzb72ivm.jpg

http://8pic.ir/images/4d5azs79lk8fm15v7xp2.jpg

طبقه بندی: مشاهیر بروجرد،
برچسب ها: محمد امین جلیلی، احمد شیمی، مشاهیر بروجرد، بروجرد سرزمین فرزانگان،
[ جمعه 1393/04/20 ] [ 23:41 ] [ محمد امین جلیلی ]
.: Weblog Themes By Mohammad Amin Jalili :.

درباره وبلاگ

ایمیل وبلاگ:

Boroujerdiha@Gmail.Com

---------------------------------

آروزی من این است، هر بروجردی که به اینترنت وصل می شود اولین سایتی را که می بیند بروجرد سرزمین فرزانگان باشد.

---------------------------------

هر گونه کپی برداری از مطالب و عکس های این وبلاگ اعم از باز نویسی، خلاصه نویسی، نقل مطلب، برداشت به صورت دست نویس، کپی، تکثیر و یا هرگونه چاپ سنتی و دیجیتالی، استفاده به صورت کتاب الکترونیک، لوح فشرده، قراردادن مطالب بر روی اینترنت و وب سایت ها و هر گونه شبکه ی کامپیوتری دیگر و به طور کل هر گونه استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت منافع معنوی و مادی خود، بدون اجازه ی نگار نده ممنوع بوده و بر اساس بند (5) ماده ی 23 قانون حمایت از مولفان و مصنفان و قوانین مربوط به جرایم رایانه ای کشور قابل پیگیری در محاکم قضایی می باشد.

تمام وبلاگ های لینک شده در ستون پیوند ها اجازه ی کپی برداری مطالب با درج منبع را دارند.

---------------------------------

لازم به ذکر می باشد که اینجانب (محمد امین جلیلی) به علت ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن هیچ گاه در فیس بوک عضو نبوده و وبلاگ اینجانب ( بروجرد سرزمین فرزانگان با آدرس Boroujerdiha.Mihanblog.Com ) هیچ صفحه ای در فیس بوک ندارد.

---------------------------------
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : 2 نفر
بازدیدهای دیروز : 3 نفر
كل بازدیدها : 9 نفر
بازدید این ماه : 6 نفر
بازدید ماه قبل : 8 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User