تبلیغات
بروجــرد ســرزمین فــرزانگان

.
.
نویسنده و مدیر وبلاگ
مراکز دولتی بروجرد
زعیم بزرگ عالم تشیع
به بهانه ی پنجاه و ششمین سال درگذشت
آیت الله العظمی بروجردیمحمد امین جلیلی:  آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، از بزرگترین فقها و مراجع تقلید شیعیان جهان در دوره ی معاصر، در سال1292  هجری قمری، در شهر بروجرد متولد گردید. پدر ایشان آقا سید علی، پسر کوچک حاج میرزا احمد بود. مادرشان، مرحومه آغا بیگم، دختر سید محمد علی از سلسله ی طباطبایی بروجرد هستند. ایشان از هفت سالگی مقدمات علمی را در بروجرد فرا گرفت و در سن 18 سالگی با صلاحدید پدرشان، روانه ی اصفهان گردیدند (سال 1310هجری قمری) و مدت 9 سال در حوزه ی علمیه ی صدر خواجو، تحصیلات خود را تکمیل و دروس سطح، خارج فقه، اصول، کلام، هیات، ریاضی، رجال، حدیث و فلسفه را فرا گرفتند.

http://8pic.ir/images/nh097ufb9yon62z5bsbp.jpg
تصویر سند سجلی آیت الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی


حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، در سال 1319 هجری قمری برای مدت کوتاهی به بروجرد مراجعت کردند و سپس در سن 28 سالگی عازم نجف اشرف گردیدند. از آنجا که ایشان در همان ایام، مجتهدی صاحب نظر بودند، از بدو ورود، مورد توجه خاص آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، سرآمد فقها و مجتهدین عصر و رئیس حوزه ی علمیه ی نجف قرار گرفتند، و به عضویت حوزه ی استفتای ایشان در آمدند. بعد از 9 سال توقف در نجف و استفاده از حوزه ی درس فقها و مراجع و همچنین تدریس سطوحی از علوم، بنا به تقاضا و اصرار پدرشان به بروجرد باز گشتند. حاج آقا حسین در ابتدا قصد بازگشت سریع به نجف را داشتند، ولی به علت فوت پدرشان در همان سال (1329 هجری قمری )، یعنی شش ماه بعد از مراجعت ایشان، چون کفالت برادران و خواهران کوچک بر عهده ی وی گذاشته شده بود، ناگزیر به اقامت در بروجرد گردیدند. در همان سال، در بیست و یک ذیحجه 1329  هجری قمری با دریافت خبر رحلت استاد بزرگوارشان آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، به اقامت طولانی سی و شش ساله در بروجرد تن در دادند. این اقامت، جهت رونق و شکوه بخشیدن به حوزه ی علمیه بروجرد به فال نیک گرفته شد و باعث شکوفایی هر چه بیشتر این حوزه ی علمی کهن غرب کشور گردید.

http://8pic.ir/images/kae1pd5yh31svxoqe81p.jpg


ریاست حوزه ی علمیه ی بروجرد در آن ایام با شیخ حسین غروی بروجردی بود، و ایشان از حضور آیت الله العظمی بروجردی استقبال و تجلیل فراوان به عمل آورد. شاگردان زیادی یادگار دوران اقامت وی در بروجرد است که هر یک از آن ها خود به علما و مجتهدان بزرگ عصر تبدیل گردیدند. حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، در مدت سی و شش سال اقامت در بروجرد، علاوه بر رسیدگی به امور اجتماعی مردم، مرجعیت دینی آن نواحی و جاهای دیگر را هم به عهده داشتند.

http://8pic.ir/images/tgu5dajzlr9yzqlu705k.jpg
تصویر گذرنامه ی آیت الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی

آیت الله العظمی بروجردی، در سال 1345 هجری قمری جهت انجام مناسک حج، عازم مکه معظمه گردیدند. در این سفر، حدود سه ماه در نجف اشرف توقف کردند و با یاران قدیم خود، آیات عظام میرزا حسین نایینی، سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی و شیخ محمد حسین کمپانی که در آن تاریخ زعامت حوزه ی نجف را بر عهده داشتند، دیدار کردند. هنگام بازگشت به ایران، گویا ایشان حامل پیامی مکتوب از جانب علمای نجف، جهت علمای برجسته ی دینی در ایران می گردند که ظاهرا در آخرین لحظه، از آوردن نامه صرف نظر می کنند. در هنگام ورود به ایران، آیت الله العظمی بروجردی در مرز قصر شیرین بازداشت و پنهانی به ارکان حرب تهران منتقل گردیدند، و هیچ کس از این مسأله خبر دار نشده بود. چندی بعد از دستگیری ایشان، رضا شاه، برای شرکت در مجلس ختم و فاتحه ی امیر عبد لله طهماسبی، وزیر طرق و شوارع ( شوهر خواهر رضا شاه ) که در حدود منطقه ی هُرّو در گردنه ی رازان لرستان به هنگام بازدید از جاده ی در دست احداث به دست لر ها کشته شده بود، به بروجرد آمد. این مجلس، در مسجد سلطانی بروجرد برگزار شده بود. در پایان مراسم، رضا شاه به میان فامیل های طباطبایی رفت و در کنار شیخ الطایفه، مرحوم حاج سید عبدالحسین، پسر مرحوم صاحب مواهب قرار گرفت. در این هنگام مساله ی دستگیری حضرت آیت الله بروجردی مطرح شد و رضا شاه اظهار نمود که به موقعیت فامیل طباطبایی در بروجرد آشنایی دارد، و راجع به حضرت آیت الله و حدود ایشان مطلبی را بیان نمود، و همان جا دستور آزادی و انتقال وی را به منزل مرحوم ثقة الاسلام طباطبایی ( از بنی اعمامشان که آن موقع وکیل بروجرد در مجلس بودند ) صادر کرد.

http://8pic.ir/images/28lh35bpvv37ty5nas99.jpg
ملاقات محمدرضا پهلوی با آیت الله بروجردی در بیمارستان فیروز آبادی تهران جهت عیات از ایشان

آیت الله العظمی بروجردی، پس از سی و شش سال اقامت در بروجرد در سال1364  هجری قمری (برابر با1324  شمسی) جهت معالجه به تهران عزیمت نمود و در بیمارستان فیروز آبادی بستری گردید. در دورانی که آیت الله بروجردی در بیمارستان بستری بودند، امام خمینی(ره)، عده ای از بزرگان قم را به بیمارستان محل مداوای آیت الله العظمی بروجردی آورده و از وی خواست که به قم آمده و حوزه علمیه قم را رونق ببخشد؛ می توان گفت که امام خمینی(ره)، از جمله کسانی بود که از عاملان اصلی آمدن آیت الله العظمی بروجردی(ره) به قم شد. در سال 1365 هجری قمری برابر با1325  هجری شمسی، رحلت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی مرجع نامدار زمان و چهار ماه بعد رحلت آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی در نجف روی داد؛ در پی این دو اتفاق، مرجعیت جهان تشیع به ایشان و حوزه ی علمیه ی قم منتقل گردید. از آن پس به دستور ایشان، خدمات بسیار زیادی در زمینه های مختلف، چون احداث مدارس علمیه، درمانگاه، کتابخانه و ... در اقصی و نقاط ایران و جهان صورت گرفت که شرح همه ی آن ها از بررسی این مختصر خارج است.

http://8pic.ir/images/3xs4t2apjmdb9ymyey15.jpg


حضرت آیت الله، مکرر با دربار پهلوی و برخی مقامات سیاسی در افتاد و عموما همیشه آن ها نسبت به فرامین و دستورات ایشان تمکین می کردند؛ البته ایشان اغلب سعی در پرهیز از دخالت در مسایل سیاسی داشتند که عمدتا به علت نا کامی ای بود که پس از انقلاب مشروطیت برای روحانیت شیعه و در راس آن ها، آخوند ملا محمد کاظم خراسانی پیش آمد و وی ناظر ان بودند. (بنا به فرموده ی خودشان، ناکامی در مشروطیت، باعث دوری و احتیاط ایشان از مسایل سیاسی گردیده بود) با این همه، پیوسته وجود ایشان سدی بود در برابر تند روی های رژیم شاه؛ آن چنان که زمان کوتاهی بعد از کودتای سال1332  شمسی، شاه تصمیم به اجرای انقلاب سفید و اصطلاحات ارضی گرفت، و بار ها سعی در جلب نظر آیت الله العظمی بروجردی نمود؛ زیرا به خوبی می دانست که بدون موافقت وی، نمی تواند چنین عملی را انجام دهد. در زمان نخست وزیری دکتر منوچهر اقبال، شاه، صدر الاشرف، حاج آقا رضا رفیع و سلیمان بهبودی را خدمت آیت الله العظمی بروجردی به قم فرستاد تا اجازه ی طرح قانون اصلاحات ارضی را از ایشان بگیرند. در این جلسه، صدر الاشرف، سخن را به آنجا رساند که در تمام کشور های اطراف، اصلاحات ارضی صورت گرفته تنها ایران مانده است. مرحوم بروجردی بعد از شنیدن این سخن، در پاسخ جمله ی معروفی بدین مضمون فرمودند:

در آن کشور ها، ابتدا رژیم سلطنتی را به جمهوری تبدیل کردند، بعد این عمل انجام گرفته است.

با گفتن این جمله، باب هرگونه سخن و مذاکره بسته شد، و تا پایان عمر ایشان، دیگر سخنی از اصلاحات ارضی توسط شاه به میان نیامد. بعد از فوت آیت الله العظمی بروجردی، بلافاصله اصولی از انقلاب سفید، طبق خواسته ی شاه در سراسر کشور به اجرا در آمد.


در تاریخ پنجشنبه12  شوال  1380هجری قمری، برابر با10 فروردین 1340 شمسی، بعد از یک بیماری کوتاه، آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی رحلت کردند. خبر رحلت ایشان، جهان تشیع را در بهت و تأثر فرو برد. در کلیه ی کشور های مسلمان نشین عزای عمومی اعلام گردید و بدین ترتیب، دودمان علویان، یکی دیگر از فرزندان مشهور و والا مقام خود را از دست داد.

http://8pic.ir/images/0k07e8a83tlqxn6kfxsy.jpg
تشیع جنازه ی آیت الله العظمی بروجردی

آیت العظمی بروجردی، در هنگام رحلت دارای چهار فرزند ( دو فرزند پسر، و دو فرزند دختر ) بودند. پسران ایشان حجج الاسلام حاج آقا محمد حسن و حاج آقا احمد، از فضلای حوزه ی علمیه ی قم محسوب می گردیدند، و تولیت مسجد اعظم قم را نیز به عهده داشتند، ولی آن ها خیلی زود رحلت کردند. داماد های ایشان حضرت آیت الله حاج آقا جعفر احمدی طباطبایی و حضرت آیت الله حاج آقا محمد حسین علوی طباطبایی نیز از علما و فقهای بزرگ حوزه محسوب می گردند.

نوادگان دختری و پسری ایشان همگی از علما و تحصیل کردگان هستند؛ از جمله می توان به حجت الاسلام حاج آقا محمد صادق احمدی طباطبایی و حاج آقا مجید و حاج آقا حسین احمدی طباطبایی اشاره کرد، و همچنین حضرت آیت الله حاج آقا محمد جواد علوی طباطبایی، نوه ی دختری ایشان که بعد از رحلت حاج آقا محمد صادق، تولیت مسجد اعظم در اختیار ایشان قرار گرفته است.


منابع:

در گذار تاریخ، نسب نامه ی خاندان طباطبایی، نادر نبوی طباطبایی، انتشارات حروفیه

تاریخ مختصر سیاسی و اجتماعی بروجرد، علی محمد احمدی طباطبایی، انتشارات حروفیه

دورنمایی از شهرستان بروجرد، حسین حزین، چاپ دانش خرم آباد

طبقه بندی: مشاهیر بروجرد،
برچسب ها: آیت الله بروجردی، بروجرد، محمد امین جلیلی، بروجرد سزمین فرزانگان، آیت الله العظمی بروجردی، حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، مشاهیر بروجرد،
دنبالک ها: تصویر سند سجلی آقا حسین احمدی طباطبایی(حاج آقا حسین امام)، تصویر گذرنامه ی آیت الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی،
[ پنجشنبه 1394/05/8 ] [ 17:36 ] [ محمد امین جلیلی ]
.: Weblog Themes By Mohammad Amin Jalili :.

درباره وبلاگ

ایمیل وبلاگ:

Boroujerdiha@Gmail.Com

---------------------------------

آروزی من این است، هر بروجردی که به اینترنت وصل می شود اولین سایتی را که می بیند بروجرد سرزمین فرزانگان باشد.

---------------------------------

هر گونه کپی برداری از مطالب و عکس های این وبلاگ اعم از باز نویسی، خلاصه نویسی، نقل مطلب، برداشت به صورت دست نویس، کپی، تکثیر و یا هرگونه چاپ سنتی و دیجیتالی، استفاده به صورت کتاب الکترونیک، لوح فشرده، قراردادن مطالب بر روی اینترنت و وب سایت ها و هر گونه شبکه ی کامپیوتری دیگر و به طور کل هر گونه استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت منافع معنوی و مادی خود، بدون اجازه ی نگار نده ممنوع بوده و بر اساس بند (5) ماده ی 23 قانون حمایت از مولفان و مصنفان و قوانین مربوط به جرایم رایانه ای کشور قابل پیگیری در محاکم قضایی می باشد.

تمام وبلاگ های لینک شده در ستون پیوند ها اجازه ی کپی برداری مطالب با درج منبع را دارند.

---------------------------------

لازم به ذکر می باشد که اینجانب (محمد امین جلیلی) به علت ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن هیچ گاه در فیس بوک عضو نبوده و وبلاگ اینجانب ( بروجرد سرزمین فرزانگان با آدرس Boroujerdiha.Mihanblog.Com ) هیچ صفحه ای در فیس بوک ندارد.

---------------------------------
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : 2 نفر
بازدیدهای دیروز : 3 نفر
كل بازدیدها : 9 نفر
بازدید این ماه : 6 نفر
بازدید ماه قبل : 8 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User