تبلیغات
بروجــرد ســرزمین فــرزانگان

.
.
نویسنده و مدیر وبلاگ
مراکز دولتی بروجرد

http://8pic.ir/images/3argufb8hikmkhdjfcj6.jpg

خوراك نامه نادر میرزا اگرچه نخستین كتاب آشپزی به زبان فارسی نیست اما یكی از كامل ترین ها و اولین هاست. او در كتاب خود می نویسد: «اكنون سخن از آبگوشت بیاید كه نان خورش بزرگ ایرانیان است و این خورش كه با نیروترین خوردنی است. نازی و پارسی همیشه به كار بردندی چه پختن این آسان و زودتر به دست آید. خوراك پهلو و روستایی همه ایران‌زمین اگر گوشت بیابند همین است و بس. مگر آنكه به هر جای گونه‌ای پزند و در آن افزارها به كار برند. یك‌یك برشماریم تا دانسته آید. بانو گفت: «آبگوشت بهترین خورش‌هاست و به جهان كس نیست كه آن نپسندد و آن به‌گونه‌ها پزند، مگر آنكه بیشتر ساده بود.» من گویم: «در بروجرد آبگوشت را نخودآب گویند و به برخی شهرها، یخنی نامند.

http://8pic.ir/images/87517245556761484228.jpg

نخودآب بروجرد به همه ایران‌زمین نامدار است و به شهرهای دیگر چون آنجا نتوانند پخت و خوراك همه مردم شهر و روستا همان نخودآب است كه بهترین خورش‌های جهان است. هر كه خورده باشد داند كه من راست گفته‌ام و به خوانی كه آن آبگوشت بود كسی را به خورش‌های دیگر آرزو نیاید و این مزه و خوردنی در گوشت آنجا خدای آفریده كه در گوشت گوسپندان دیگر جای نیست وگرنه این خورش الوكردی در تبریز پزد گویی هرگز به نخودآب الوكرد ماننده نیست.
طبقه بندی: تاریخ بروجرد،
برچسب ها: آبگوشت نامه، تاریخ بروجرد،
[ دوشنبه 1391/01/7 ] [ 15:31 ] [ محمد امین جلیلی ]
.: Weblog Themes By Mohammad Amin Jalili :.

درباره وبلاگ

ایمیل وبلاگ:

Boroujerdiha@Gmail.Com

---------------------------------

آروزی من این است، هر بروجردی که به اینترنت وصل می شود اولین سایتی را که می بیند بروجرد سرزمین فرزانگان باشد.

---------------------------------

هر گونه کپی برداری از مطالب و عکس های این وبلاگ اعم از باز نویسی، خلاصه نویسی، نقل مطلب، برداشت به صورت دست نویس، کپی، تکثیر و یا هرگونه چاپ سنتی و دیجیتالی، استفاده به صورت کتاب الکترونیک، لوح فشرده، قراردادن مطالب بر روی اینترنت و وب سایت ها و هر گونه شبکه ی کامپیوتری دیگر و به طور کل هر گونه استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت منافع معنوی و مادی خود، بدون اجازه ی نگار نده ممنوع بوده و بر اساس بند (5) ماده ی 23 قانون حمایت از مولفان و مصنفان و قوانین مربوط به جرایم رایانه ای کشور قابل پیگیری در محاکم قضایی می باشد.

تمام وبلاگ های لینک شده در ستون پیوند ها اجازه ی کپی برداری مطالب با درج منبع را دارند.

---------------------------------

لازم به ذکر می باشد که اینجانب (محمد امین جلیلی) به علت ممنوعیت استفاده از فیلتر شکن هیچ گاه در فیس بوک عضو نبوده و وبلاگ اینجانب ( بروجرد سرزمین فرزانگان با آدرس Boroujerdiha.Mihanblog.Com ) هیچ صفحه ای در فیس بوک ندارد.

---------------------------------
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : 2 نفر
بازدیدهای دیروز : 3 نفر
كل بازدیدها : 9 نفر
بازدید این ماه : 6 نفر
بازدید ماه قبل : 8 نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User